Büyük Veri Analitiği nedir?

Büyük veri analitiği, farklı kaynaklardan farklı boyutlarda, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış veya yapılandırılmamış büyük miktarlardaki zengin veriyi işleyen ve gelişmiş analitik tekniklerin kullanıldığı iş zekasının (BI) bir alt kümesidir. Büyük Veri Analitik Araçları, sosyal medya, web ve veritabanları gibi çeşitli kaynaklardan verileri toplar ve bu büyük çaptaki verilerin içindeki örüntüleri ve desenleri ortaya çıkarmak için üzerinde ayrıntılı analizler gerçekleştirir. Büyük veri analitiğinin iş analitiğinden en önemli farkı, verilerin hacim olarak büyüklüğü ve bu verilere uygulanan analitik tekniklerdir. Bu büyük veri analitik araçları genellikle ileri düzeyde veri analizi teknikleri bilgisi gerektirir ve Apache Hadoop ve bulut tabanlı analitik gibi teknolojilerden de yararlanılır.

Büyük veri analitiği
Image by PhotoMIX

Büyük veri analitiği, toplanan verileri alır ve görselleştirmeler ve gerekli tabloları kullanarak anlamlı şekillerde sunar. İyi sunulmuş veriler, karar vericilere ve yöneticilere, herhangi bir konu haklında karar vermeden önce ihtiyaç duyacakları bilgiyi verebilir ve yol gösterebilir.

Bu tür yazılımlar, içgörüler oluşturmaya ve ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için genellikle dört tür analitik kullanır:

  • Normatif analitik
  • Tanımsal analitik
  • Tahmine dayalı analitik
  • Tanıya dayalı analitik

Büyük veri analitiğinin önemi

Müşterileriniz her gün bol miktarda veri üretir; e-postanızı her açtıklarında, mobil uygulamanızı kullandıklarında, sizi sosyal medyada etiketlediklerinde, mağazanıza girdiklerinde, çevrimiçi alışveriş yaptıklarında, bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle konuştuklarında veya sanal bir asistana sizin hakkınızda soru sorduklarında… Büyük veri analitik araçları bu verileri toplar ve kuruluşunuz için yararlı olacak şekilde analiz eder.

Daha fazla veriyi daha hızlı bir şekilde analiz edebilme yeteneği, bir kuruluşa büyük faydalar sağlayabilir. Bazı önemli kararları almak için veya bazı problemleri tespit etmek için verilerin daha verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanır. Büyük veri analitiği, kuruluşların fırsatları ve riskleri belirlemek için birden çok kaynaktan büyük miktarda veriyi birden çok biçimde kullanmasına izin vererek kuruluşların hızlı hareket etmelerine ve kârlarını iyileştirmelerine yardımcı olur.

Kuruluşlar, işle ilgili bazı kararları hızlı ve doğru bir şekilde alabilmek için büyük veri analitiği sistemlerini ve yazılımlarını kullanabilir. Büyük veri analitiği daha etkili pazarlama, yeni gelir fırsatları, müşteri kişiselleştirme ve iyileştirilmiş operasyonel verimlilik gibi konularda yardımcı olabilir. Bu faydalar etkili bir strateji ile rakiplere göre büyük avantajlar sağlayabilir.

Büyük veriyi, her boyuttaki kuruluşlar kullanabilir ve yararlanabilir. Organizasyonunuzun, verimliliğini artırmak, kâr hanenizi büyütmek ve yeni iş modellerini güçlendirmek için büyük veri analitiğinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Maliyetleri azaltır:

Büyük veri analitiği, kullanıcıların işletmelerindeki maliyetleri düşürmelerine yardımcı olur. Hadoop ve bulut tabanlı analiz sistemleri, kullanıcıların verilerini depolamanın ucuz ve verimli yollarını sağlar. Elde ettiğiniz veriler ve içgörüler sayesinde işletmenizin düşük ve yüksek performans gösteren yönlerini kolayca tespit edebilirsiniz.

Örneğin, E-ticaret sitenizde, reklam ve pazarlama biriminiz çok başarılı kampanyalar yürüterek birçok potansiyel müşteriyi sitenize yönlendirmesine rağmen gerekli satışları yapamadığınızı düşünelim. Büyük veri analitiğini kullanarak, satışlarınızı kaybetmenize hangi faktörlerin sebep olduğunu araştırabilir ve bunlar için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Belki ödeme sayfanız iyi optimize edilmemiştir, belki sitenizin hızı yeterli değildir. Bu durumda sorunu çözmek için gerekli aksiyonları hızlıca alabilirsiniz.

Hızlı kararlar almanızı sağlar:

Geniş verilerin detaylı ve hızlı bir şekilde kullanılabilir hale gelmesi sayesinde, kullanıcılar daha hızlı bir şekilde kritik kararlar alabilirler.

İş performansınızı optimize eder:

İşletmenizi her yönüyle genel kapsamda görebilmenin önemli faydaları vardır. Bu sayede çalışmalarınızın veya işlemlerinizin sorunlu olduğu noktaları veya eksiklikleri kolayca teşhis edebilir ve gerekli önlemleri hızlıca alabilirsiniz. Çoğu büyük veri analitiği sistemleri, destekleyici faktörler veya ilişkili veri noktaları gibi en azından bazı teşhis bilgilerinin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Verilerinizi doğru yönetmenizi sağlar:

Veri yönetimi, büyük verilerin kritik bir özelliğidir. Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi bazı yasal düzenlemelerden dolayı verilerin akışını kontrol etmek kritik öneme sahip bir konudur. Veri kalitesi yönetimi verilerin temizlenmesini, toplanmasını, dağıtılmasını ve bağlamsallaştırılmasını içerir.

Eğilimleri analiz etmenizi sağlar:

Eğilimleri tahmin etmek ve davranışları analiz etmek, büyük veri analitiğinin en önemli özellikleri arasındadır. Geçmiş verilerden yola çıkarak, büyük veri analitiği, sonraki dönemler için tahminler yapmaya çalışacak ve aynı zamanda sonuçları etkileyebilecek, mevsimsellik, fiyat dalgalanmaları, farklı tüketici davranışları, marka etkileşimi gibi faktörleri de hesaba katacaktır.

Analizleri kolayca paylaşmanızı sağlar:

Görselleştirilmiş ve tablolara dönüştürülmüş İçgörüleri kuruluşunuzdaki diğer kişilerle hızlıca paylaşmanızı sağlar. Tablolar dinamik bir şekilde güncellenir, etkileşimli pencereler ham verilere dönüştürülür. Tablolar, büyük ölçüde pazarlama, satış veya yönetim gibi belirli kullanım durumları için uyarlanmıştır. Görselleştirmeler, verimli ve anlamlı yollarla iletişim kurarak verilerin hikayesini anlatmaya yardımcı olur.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bunları da beğenebilirsiniz

İşinizi nasıl dönüştürebileceğimiz hakkında konuşalım!
Bizimle iletişime geçin
info@smartmind.com.tr