Dark Web'e Girmek Yasa Dışı mıdır?

Karanlık web’e erişim yasa dışı değildir. Aslında, bazı kullanımlar tamamen yasaldır ve "karanlık web" in değerini destekler.

Dark web kullanımı ile kullanıcılar üç net fayda sağlayabilir:

  • Kullanıcı gizliliği
  • Nerdeyse takip edilemeyen hizmetler ve siteler
  • Kullanıcılar ve sağlayıcılar için kolay takip edilemeyen eylemlerde bulunabilme imkanı
Karanlık web
Image by Soumil Kumar

Tabii ki bu durum, çevrimiçi kimlikleri ifşa edilince tehlikeye girecek kişileri de cezbetti. İstismar ve zulüm mağdurları, ihbarcılar ve siyasi muhalifler bu gizli siteleri sık sık kullanırlar. Bununla beraber dark web, yasa dışı hareket etmek isteyenler için de cazip bir alan oldu.

Bu taraftan bakıldığında, dark web'in yasallığı, bir kullanıcı olarak onunla nasıl etkileşim kurduğunuza bağlıdır. Özgürlüğün korunması için girilen bu yolda bazı nedenlerden dolayı yasal sınırların dışına çıkabilirsiniz.

Tor kullanmak yasa dışı mıdır?

Yazılım tarafında, Tor ve diğer anonim tarayıcıların kullanımı kesinlikle yasa dışı değildir. Aslında, bu "karanlık web" tarayıcıları sadece internetin bu kısmına bağlı değildir. Birçok kullanıcı artık hem genel İnternet'e hem de web'in daha derin kısımlarına göz atmak için Tor'u kullanmaktadır.

Tor tarayıcısının sunduğu gizlilik, mevcut dijital çağda gerçekten önemlidir. Şirketler ve yönetim organları çevrimiçi etkinliklerin yetkisiz gözetimine maruz kalabilmektedir.

Sıkı erişim ve kullanıcı yasalarına sahip ülkelerdeki kullanıcılar, Tor istemcilerini ve sanal özel ağları (VPN'ler) kullanmadan genel sitelere bile erişemeyebilirler.

Bununla birlikte, Tor tarayıcısının yasallığına karşın, suçlanabilecek yasa dışı eylemler gerçekleştirilebilir. Derin web'deki telif hakkıyla korunan içeriklere ulaşım sağlamak veya burada yayınlamak, yasa dışı pornografiyi paylaşmak veya siber terörizmle uğraşmak amacıyla Tor kolayca kullanılabilir. Yasal bir tarayıcı kullanmak, yasa dışı eylemlerinizde sizi masum göstermez.

Dark web'deki sitelerin kullanılması ve ziyaret edilmesi yasa dışı mıdır?

Genel kanı olarak karanlık web’in kullanımı, başka türlü gerçekleştirilemeyecek bir faaliyete girilmeye çalışıldığı anlamına gelir.

Hükümete muhalif bazı gruplar eleştirilerinde kimliklerinin ifşa edilmesinden korkabilirler. Başka kişi veya kişiler tarafından zarar görmüş insanların olay hakkında söylediklerinin ifşa edilmesinden çekinebilirler. Unutmayın, yaptığınız aktivite, dahil olduğunuz yönetim tarafından yasadışı kabul ediliyorsa, yaptığınız yasa dışıdır. 

Bununla birlikte, gizlilik karanlık bir tarafa da sahiptir. Çünkü suçlular ve kötü niyetli bilgisayar korsanları da gölgelerde çalışmayı tercih eder. Örneğin, siber saldırılar ve kaçakçılık, suç teşkil edecek faaliyetlerdir. Bu sebeple saklanmak için bu eylemlerini karanlık web’e taşırlar.

Nihayetinde, sadece bu içeriklere göz atmak yasa dışı değildir, ancak bazı tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Tam olarak yasadışı olmasa da kötü faaliyetler karanlık web’in birçok yerinde bulunmaktadır. Dikkatli ve ileri düzey bir kullanıcı olarak tehditlerin farkında değilseniz, gereksiz risklere maruz kalabilirsiniz.

Dark web'deki tehditler

Dark web'i temel olarak gizlilik amaçları için kullanmayı düşünüyorsanız bile yine de şu soruyu sormalısınız kendinize: "Dark web kullanmak tehlikeli mi?" Ne yazık ki, dark web eğer ileri seviye kullanıcı değilseniz sizin için çok tehlikeli bir yer olabilir. Aşağıda, karşılaşabileceğiniz bazı yaygın tehditler verilmiştir:

Kötü amaçlı yazılımlar:

Kötü amaçlı yazılımlar tüm karanlık web'de tamamen aktiftir. Saldırganlara siber saldırıları için araçlar sağlamak için bazı portallarda sunulur. Bununla birlikte, web'in geri kalanında olduğu gibi, kullanıcıları enfekte etmek için tüm karanlık web'de dolanmaktadır.

Dark web, web sitesi sağlayıcılarının web'in geri kalanındaki kullanıcıları korumak için izlediği sosyal sözleşmelerin çoğunu sağlamaz. Bu nedenle, kullanıcılar aşağıdaki gibi bazı kötü amaçlı yazılım türlerine düzenli olarak maruz kalabilirler:

  • Keyloggers (Klavye vuruşlarınızı kaydeden ve saldırgana ileten yazılımlar)
  • Botnet malware (Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarda dağıtılıp bu yazılımı kullanan veya yükleyen bilgisayarlara çeşitli görevler vermeye yarayan saldırı amaçlı yazılımlardır.)
  • Ransomware (Bir kurbandan para sızdırmak amacıyla tasarlanmış yazılım türleri)
  • Phishing malware (Kimlik avı, genellikle oturum açma kimlik bilgileri ve kredi kartı numaraları dahil olmak üzere kullanıcı verilerini çalmak için kullanılan bir tür sosyal mühendislik saldırı yazılımı)

Dark web’te gezintiye çıkmaya karar verdiyseniz, saldırılara maruz kalma ile karı karşıyasınız demektir. Gizlilik, Tor ve karanlık web içerisinde güçlüdür fakat yanılmaz değildir, daha derin bir inceleme ile yaptığınız aktivitelerin izlerini ve kimliğinizi ifşa edecek verilere ulaşılabilir.

Hükümet denetimi:

Tor tabanlı pek çok site dünya genelinde polis yetkilileri tarafından ele geçirilmiştir; yani sadece karanlık bir web sitesini ziyaret etmek bile yetkililerinin hedefi olma tehlikesini beraberinde getirebilir.

İpek Yolu (Silk Road) gibi yasadışı uyuşturucu pazar yerleri geçmişte polis gözetimi için ele geçirildi. Bu sayede, özel yazılımlar kullanılarak hem kullanıcıların hem de izleyenlerin kullanıcı kimliklerinin tespit edilmesi sağlandı. Hiçbir şey satın almasanız bile, izlenebilirsiniz ve bu durum ileriki yaşamınızda karşınıza sorun olarak çıkabilir.

Yeni siyasi ideolojileri veya yaklaşımları keşfetmek için hükümetin kısıtlamalarını delmek, bazı ülkelerde suç olabilir. Çin, "Büyük Güvenlik Duvarı" olarak bilinen şeyi, tam da bu nedenle yapmış ve popüler sitelere erişimi kısıtlamıştır. Bu tür içeriklerin ziyaretçisi olmak bile, izleme listesine dahil olmanıza ve hapis cezası almanıza yol açabilir.

Dolandırıcılar:

Profesyonel "kiralık katiller" gibi iddia edilen bazı hizmetler, istekli müşterilerden kazanç sağlamak için tasarlanmış dolandırıcılık sistemleri olabilir. Raporlar, karanlık web’te ücretli suikastlardan seks ve silah kaçakçılığına kadar birçok yasadışı hizmet sunulduğunu göstermektedir.

Ayrıca, dark web'de saldırganlar, kimlik bilgilerinizi veya kişisel bilgilerinizi çalmak için kimlik avı dolandırıcılığı girişiminde bulunabilir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bunları da beğenebilirsiniz

İşinizi nasıl dönüştürebileceğimiz hakkında konuşalım!
Bizimle iletişime geçin
info@smartmind.com.tr