SAS ve R Karşılaştırması

SAS nedir?

İstatistiksel Analiz Sistemi veya SAS, iş zekası ve veri yönetimi yeteneklerine sahip bir iş analitiği aracıdır. SAS, ham verilerden içgörüler elde etmek için kullanılan etkili bir araçtır. Çoğunlukla büyük şirket ve kuruluşlar tarafından kullanılan ticari lisanslı bir üründür. SAS, ticari analitik alanında tartışmasız pazar lideridir.

Yeni kullanıcıların bile kolayca kullanabileceği kullanıcı dostu arayüze sahiptir. Ancak, SAS uygulamalarını kullanmak için temel SQL bilgisine ihtiyaç vardır. Büyük kuruluşlar, ellerindeki iş verilerinden içgörüler elde etmek ve veri içindeki gizli kalıpları anlamak için SAS'ı kullanır. SAS kullanmanın en büyük avantajlarından biri, özel desteği ve kararlı sürümleridir.

SAS ve R karşılaştırması

Image by fauxels

R nedir?

R, SAS'ın karşılığı olarak kabul edilen açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. C++'a oldukça benzeyen makine dostu bir dildir, SAS ile karşılaştırılabilir gelişmiş grafik yetenekleriyle güçlü ve esnektir. R programlama dilinin en önemli dezavantajı, yüksek bir öğrenme eğrisine sahip olması ve yeni kullanıcılar için oldukça karmaşık görünmesidir. Açık kaynak kodlu olduğu için en son özellikler doğrudan halka açıklanır ve herkes tarafından ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir. R, doğrusal regresyon, makine öğrenimi algoritması, istatistiksel çıkarım ve zaman regresyonu dahil olmak üzere geniş bir grafik ve istatistiksel yöntemler kataloğu içerir. R kitaplıklarının çoğu R'de yazılmıştır, ancak bazı ağır hesaplama görevleri için Fortran, C++ ve C tercih edilmiştir.

Veri temizleme, içe aktarma ve madencilik ve istatistiksel çıkarım, R'nin bazı uygulamaları arasında yer alır.

SAS ile R arasındaki farkı anlamak

1. Öğrenme eğrisi

Basit arayüzü sayesinde, kullanıcılar SAS'ı yalnızca temel SQL bilgisi ile kullanmaya başlayabilirler. Ayrıca yeni kullanıcılar için birçok öğretici kaynak ve kullanım kılavuzu mevcuttur. SAS, dünya çapındaki büyük kuruluşlar tarafından kullanılan ücretli bir araç olduğundan, SAS eğitimi için birçok sertifika programı da mevcuttur.

R, basit işlemlere ve genişletilmiş kodlara sahip makine dostu bir programlama dilidir. Gücünden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için, gerçekten uzun zaman alabilen bir öğrenme eğrisine sahiptir.

2. Maliyet

Lisanslı bir araç olan SAS, piyasada bulunan en pahalı istatistiksel yazılımlardan biridir. Özel destek ve kapsamlı teknik belgeler sunar fakat maliyetinin küçük kuruluşlar için uygun olmadığı söylenebilir.

R ise herkese ücretsiz olarak sunulan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Yani, isteyen herkes herhangi bir ücret ödemeden R’ı indirebilir ve kullanmaya başlayabilir.

3. Dosya paylaşımı

SAS tarafından oluşturulan dosyaları yalnızca sistemlerinde SAS yüklü olan kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. SAS yüklü olmayan kullanıcılarla dosyaları paylaşsanız bile, kullanıcılar dosyaları açamazlar.

Öte yandan, R herkes tarafından kullanılabilen açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğundan, dosyaları herkesle kolayca paylaşabilir ve iş birliği yapabilirsiniz.

4. Veri yönetimi

R'nin en büyük dezavantajı sadece RAM üzerinde çalışmasıdır. Bu nedenle, yerel makinenin RAM yapılandırmasına bağlı olarak, en küçük prosedür bile çok uzun sürebilir.

Öte yandan SAS, böyle bir sınırlaması olmadığı için çok daha hızlı, daha güvenli ve büyük miktarda veriyi işlemede daha güçlüdür.

5. Veri görselleştirme

İstatistiksel veri analitiği söz konusu olduğunda, grafik ve veri görselleştirme yetenekleri çok önemli faktörlerdir. SAS gelişmiş veri görselleştirme özellikleri sağlar.

R, kolay veri görselleştirme için RGIS, ggplot ve Lattice dahil birçok paket sunar. Ayrıca, gelişmiş özelleştirme seçenekleri de mevcuttur.

Kariyerinizi veri analitiği ve veri bilimine yönlendirmeyi planlıyorsanız, SAS ve R'yi öğrenmeyle başlayabilirsiniz.

SAS ve R Karşılaştırma Tablosu

Karşılaştırma Unsuru

SAS

R

Kullanılabilirlik/Maliyet

Lisanslı bir yazılımdır, maliyetleri küçük kuruluşlar için uygun olmayabilir.

R tamamen ücretsizdir ve herkes tarafından indirilebilir. Düşük maliyetlidir.

Grafik Sistemi

Kullanıcı dostu bir arayüz sağlar.

Son derece gelişmiş Grafik yeteneklere sahiptir.

Veri işleme

Büyük veri işlemede çok güçlüdür (Terabaytlarca veri).

R, Büyük veri kümesini işleme konusunda büyük dezavantaja sahiptir.

Kullanım kolaylığı

SAS ticari bir yazılımdır. Kullanıcı dostu bir arayüze (GUI) sahiptir. Kolayca öğrenebilmesi için çok fazla kaynak ve belge ile gelir.

Kök düzeyinde kod öğrenmemiz gerektiğinden R öğrenmek oldukça zordur.

Veri bilimi yetenekleri

SAS verimlidir. Sürükle - bırak arayüzü, istatistiksel modeller oluşturmayı kolaylaştırır.

İstatistiksel modlar birkaç satır kodla yazılır. R, esas olarak, görev bağımsız bir sunucu gerektirdiğinde kullanılır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bunları da beğenebilirsiniz

İşinizi nasıl dönüştürebileceğimiz hakkında konuşalım!
Bizimle iletişime geçin
info@smartmind.com.tr